Sposób na piękne zdjęcia z ślubu i wesela

„Źle wychodzę na zdjęciach!”…czyli częsty problem podczas reportażu ślubnego i sesji plenerowej oraz jak korygować zdjęcia Pary Młodej aparatem.

Niestety często słyszę takie zdanie na weselu, najczęściej z ust Pani Młodej. Nie mogę jednak się zgodzić z tym stwierdzeniem, bo uważam, że można pokazać piękno każdej Pary, szczególnie jeżeli Młodych łączy gorące uczucie i nie pozują.

Moim ulubionym powiedzeniem w takich sytuacjach jest „Proszę się nie przejmować, mnie tu nie ma”. Staram się moich fotografii nie aranżować i działać dyskretnie. Po weselu możecie się cieszyć dużą ilością zdjęć, z których wybieracie takie ujęcie, które wydają się Wam najbardziej atrakcyjne (robię sporo zdjęć w seriach). Często uświadamiam Parze Młodej fakt, że z uśmiechami na twarzach będą wyglądać lepiej na zdjęciach ślubnych.

Osobom speszonym obecnością fotografa, czy kamerzysty chciałbym również doradzić wzięcie pod uwagę pleneru w innym dniu niż dzień ślubu. Nowożeńcy wtedy nie są ponaglani telefonami z sali weselnej, nie trzeba się nigdzie śpieszyć, a przez to jesteście bardziej „wyluzowani”. Można wtedy zaplanować zdjęcia plenerowe w różnych miejscach i różnych warunkach oświetleniowych.

Bardzo istotna jest „nić porozumienia” między obsługą wesela – fotografem ślubnym i operatorem kamery – oraz Parą Młodą, nastawienie że jest to po prostu ich praca, którą chcą dobrze wykonać. Chcemy pokazać naturalny wdzięk i piękno ludzi, miejsc, sytuacji. Płaci się im za zrobienie ładnych zdjęć i oczekuje efektów. Podczas całodniowego reportażu jest bardzo dużo czasu, żeby prawie wszystkim móc zrobić estetyczne zdjęcie – pamiątkę ze ślubu.

Fotograf ślubny może w różny sposób spróbować skorygować „defekty” w wyglądzie fotografowanej Pary Młodej. Gdy chodzi o robienie zdjęć osobom puszystym i niskim, zaleca się zdjęcia z półprofilu, unikanie portretów na wprost, Podczas zdjęć plenerowych osoba z nadwagą może być częściowo przysłonięta przez jakiś element, np. drzewo, mur. Lepiej prezentuje niskie osoby na fotografiach kadrowanie z niskiej perspektywy („żabiej”) – im niżej zejdzie fotograf, tym osoba będzie bardziej „wydłużona optycznie”.

Odpowiednio kadrowanie z góry może „skrócić optycznie” osoby wysokie. Najpoularniejszy model sukni ślubnej to model z odkrytymi ramionami. Przy takim typie sukienki nawet osobom szczupłym „pokazują się wałeczki tłuszczu” pod ramionami – lekkie uniesienie ramion zniweluje ten problem na zdjęciach. Duże różnice we wzroście nowożeńców można skorygować przez skośne kadrowanie.

stat4u